התאמת נייר המדפסת לסוג ההדפסה הרצוי

מגוון המדפסות הקיים בשוק רחב למדי וכל העת מתווספות אליו מדפסות חדישות וטובות. גם כאשר מדובר במדפסת ביתית וגם כאשר מדובר במדפסת המיועדת לצרכים משרדיים או אפילו תעשייתיים, קיימת תמיד האפשרות לשנות את גודל ההדפסה. גם איכות הנייר ניתנת לבחירה והיא צריכה להתאים לאופי עבודת ההדפסה.

חשוב לשים לב שגודל ההדפסה שבוחרים צריך להיות מוגדר בתוכנה ששולחת את החומר להדפסה, וזאת בהתאם לגודל הנייר המצוי במדפסת. אם אין התאמה בגודל, קיימות שתי אפשרויות: ראשית, תיתכן הודעת שגיאה שתתריע שיש לשנות את גודל הנייר. שנית, ישנה אפשרות שההדפסה תתבצע בכל זאת, אולם ייוצר עיוות על גבי הדף המודפס או שחלק מהשוליים ומהקצוות לא יודפס כלל. כדי למנוע זאת, חשוב להקפיד ולהתאים בין הנייר במדפסת לבין סוג ההדפסה הרצוי.

גדלי ניירות נפוצים

כאשר רוכשים ניירות למדפסת מרבים להשתמש בגודל נייר סטנדרטי המקובל בישראל. גודל זה ידוע גם בשם A4. גודל זה של נייר מאופיין במידות: 29.7 ס"מ אורך ו-21 ס"מ רוחב. לצד גודל זה ניתן למצוא גם גדלים נוספים של גיליונות נייר, שמרבית המדפסות תומכות בהם. יש גם גדלים פחות נפוצים, שמשמשים בעיקר הדפסות תעשייתיות גדולות. בין גדלי הניירות הנפוצים המקובלים במדפסות ניתן למצוא למשל את:

  • A3– גודל של 42 ס"מ אורך על 29.7 ס"מ רוחב.
  • A5– גודל של 21 ס"מ אורך על 14.8 ס"מ רוחב.
  • פוליו – גודל של 2 ס"מ אורך על 30.5 ס"מ רוחב.

הדפסה ואיכות הנייר

התאמת נייר המדפסת לסוג ההדפסה הרצוי אינו מבוסס רק על גודל הנייר. חשוב לא פחות לרכוש את הניירות באיכות המתאימה לסוג עבודת ההדפסה. איכות הנייר נמדדת על ידי פרמטרים שונים, כגון:

  • משקל הנייר – משקל הנייר נמדד בגרמים, כאשר משקל סטנדרטי להדפסה הוא 80 גרם. ככל שהמשקל גבוה יותר, כך הנייר עבה יותר ולרוב – איכותי יותר.
  • ניתן לבחור נייר שנקרא נטול עץ או לחילופין – נייר כרומו. נייר כרומו נחשב לאיכותי יותר, הוא מבריק ודומה לזה שמדפיסים עליו מגזינים.
  • חלק או מחוספס – ניירות למדפסת נבדלים אלה מאלה גם ברמת החספוס או החלקות שלהם. נייר חלק יותר יהיה לרוב איכותי יותר. עם זאת, במדפסת ביתית לא ניתן להשתמש בנייר החלק ביותר, המתאים בעיקר לצרכים של תעשיית הפרסום.
  • לבן או צבעוני – ניירות איכותיים, שעליהם ניתן לבצע הדפסות משודרגות, יכולים להיות גם צבעוניים. הם ניתנים לשימוש כאשר רוצים לקבל מראה משופר, גם ללא צורך בשימוש בהדפסה צבעונית.